Pire Türleri

Pirelerin neden olduğu sorunlar arasında pek çok ölümcül sayılan bulaşıcı hastalığın yer alması, pire ilaçlama konusunun önemini büyük oranda arttırmaktadır. Eklembacaklılar sınıfına dâhil olan pirelerin yüzlerce farklı türü bulunmakta ve her canlıda yaşayan farklı türleri vardır. Suyun içinde dahi yaşayan ve bu sebeple de “Su Piresi” olarak isimlendirilen türleri vardır. Suyun yaşamın kaynağı ve tüm memelilerin temel ihtiyacı olması, bu canlılarının insan sağlığı için önemli bir tehdit unsuru haline dönüşmesini sağlamaktadır. Tarih pire ilaçlama tekniklerinin bulunmaması sebebiyle pirelerin yaydığı hastalıklardan ölen milyonlarca insanın yer aldığı trajik olaylarla doludur. Kara ölüm yani veba, dizanteri, tifüs gibi salgın hastalıkların yayılmasının en önemli nedenlerinden biri de pirelerdir.


Pire; insanoğlunu ısırarak vücutlarına dışarıdan mikrop “enjekte” etmesi, pire ilaçlamanın herkesin önemsemesi gereken bir konu olmasını gerektirir. Aynı iğne ile vücuda kan yolu ile ilaç verilmesi gibi, pirelerin taşıdıkları mikroplar ile beslenmek için ısırdıkları yerden insan kanına vermektedir. Ölümcül kabul edilen hastalıkların kaynağı olan virüslerin ve bakterilerin doğrudan insan bedenine girmesine neden olan bu eklembacaklılarla mücadelenin “tek yolu” ise pire ilaçlama işlemi yapılmasıdır. Evcil hayvanların vücudunda yaşayan ve ısırıklarıyla kaşıntılara neden olan pireler ince bir bedene sahip olduğunda kılların arasında hızlıca hareket edebilir. Parmaklarla sıkıştırıldığında dahi ölmemelerinin nedeni ise kabuklarının sert olmasıdır. Bu sebepten ötürü pire ilaçlama oldukça dikkatli yapılmalı ve bu dayanıklı böceklerin doğru şekilde öldürülmesi gerekmektedir. İlaçlama doğrudan insanların sağlığını da ilgilendirdiği için kullanılan tüm ilaçların Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına mutlaka dikkat etmek lazımdır.
Pireler insanların üzerine yumurtalarını da yapıştırabilir. Bu nedenle sosyal hayatta bulunan tüm ortamlar insanların paçalarına pire yumurtaları yapışabilir ve bu yumurtalar da kişinin eve gelmesi ile yaşam alanına taşınabilir. Sıcak ortamlar seven pireler kış aylarında dış ortama yumurta bırakırlar ve bu yumurtalar insanlar aracılığı ile sıcak ortamlara taşındıklarına aktif hale geçer. Bu şekilde kış olsa dahi yumurtalar yetişkin pirelere dönüşerek, ortamda bulunan sıcakkanlı canlıların bedeni üzerinde konaklamaya başlayabilmektedir.


İnsandan insana rahatlıkla geçiş sağlayan bilen pire haşeresinden kurtulmak dışarıdan alınmış olan ilaçlar ile oldukça zordur. Pire ile mücadele bireysel olarak yapıldığında sürekli olarak sonuçsuz kalacaktır. Uzman bir ekip pire türleri hakkında bilgi sahibidir ve haşerenin türüne göre özel olarak uygulayacağı ilaç ile ancak tamamen bu zararlıdan kurtulabilirsiniz.
Ülkemizde en çok görülen pire türleri; İnsan piresi, kedi piresi, kuş piresi, toz piresi, su piresi ve pamuk piresidir. Bu zararlı canlıların yaymış oldukları mikrop ve vermiş oldukları zarar farklılık göstermektedir. Her tür kendine özel sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Kedi, kuş ve insan piresi özellikle kan yolu ile beslenerek sağlık sorunlarına neden olur iken pamuk piresi maddi olarak da insanlara zarar oluşturan pire türleri arasındadır.


Bu nedenle çok uzun yıllardır pire ilaçlama konusunda uzman ekip ile çalışan firmamız siz değerli müşterilerimiz için her türlü önlemi almakta sizlere yaşam alanlarınızda huzurlu bir yaşam sürmeniz için çalışmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir