Pire İle Mücadele

Eklembacaklılar şubesine ve böcek sınıfına mensup olan pireler, 1600 türler aralarında insanoğlunun da yer aldığı yüzlerce tür hayvanla birlikte yaşamaktadır. Birlikte yaşadığı memelilere ve kuşlara ölümcül hastalıklar bulaştırdığı için çok tehlikeli canlılar olan pireler, sıçrama konusunda da rekoru hiçbir canlıya bırakmamaktadır. Kendi boyları ile zıpladıkları mesafe oranlandığı zaman dünyanın en yükseğe sıçrayan canlısı olan pirelerin 100 santimetreye kadar ulaşabildiği bilinmektedir. Bazı pire türleri birkaç milimetre boyutlarında olurken, bazı türlerde boy 5-6 milimetreye kadar çıkabilmektedir. Boyutlarının çok küçük olmasından dolayı pire ile mücadele de oldukça zor bir iştir.


            Pire ile mücadele etmek için sadece bir konu üzerinde değil, birbiriyle yakından ilişkili ve çözüm için son derece önemli olan birçok konu hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Bilgi kadar önemli olan deneyim, pire ile mücadele yöntemleri konusunda uzmanlaşma gerektirmektedir. Kimyasalların kullanımından ilaçlama uygulamalarına, insan sağlığına dair bilgilerden böcek türlerinin sınıflandırılması ve yaşamına dair bilgilere kadar çok fazla konuda derin bir bilgi birikim gerektiren pire ile mücadele, bu sebepten ötürü eğitim almış yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ruhsata sahip olmayan korsan kişilerce “yapılmaması gereken işler” listesinin en üst sırasında; pire ile mücadele gelmektedir. Zira pire ile mücadele kesinlikle bilgisiz insanlar tarafından denenmemesi gereken ve yanlışların insan hayatına mal olabileceği bir konudur.


            Pire sorununun başlaması ile birlikte hızlıca yetkili olduğundan “emin olunan” bir ilaçlama şirketiyle iletişime geçilmelidir. Sorunun fark edilmesinin ardından vakit kaybetmeden iletişime geçilen ilaçlama şirketlerine de ruhsat ve sertifikaları muhakkak sorulmalıdır. Kimyasal bileşenlerin içeriğinden de öte insanlar üzerinde zehirlenmelere ve daha da uzun vadede kanser gibi ölümcül hastalıklara sebep olabileceğine dair bile bilgisi olmayan kişilerin böcek ilaçlama yaptırarak pire ile mücadele “etmeye çalışma”, sağlıkla oynanan ve kaybedilmesi halinde geri dönüşü olmayan sonuçlara katlanılmasını gerektiren bir kumardır. Aynı zamanda yasadışı bir iş olan korsan ilaçlama, böcek sorunlarından kurtulmak isteyenlerin sonradan pişman olacakları derecede ciddi sorunlarla karşılaşmalarına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir