Pire İlaçlama

Pire, asalak, kan emici ve oldukça küçük bir böcektürüdür. Bu böcekler Tropik ve ılıman bölgeler başta olmak üzere kutup bölgelerine kadar yayılmış oldukça geniş bir alanda yaşayabilirler. Kendilerine has vücut yapıları sayesinde memelilerin ve kuşların derisine tutunarak kanlarını emer, yer değiştirirken de son derece tehlikeli hastalıklar bulaştırabilirler. Pirelerden kurtulmanın çeşitli yolları vardır. Şüphesiz bunlardan en etkili olanı pire ilaçlamasıdır.
Boyları 1,5 milimetreden 3,3 milimetreye kadar değişiklik gösteren pireler çok hızlı hareket ederler. Halk arasında kullanılan “pire gibi hızlı” tabiri de buradan gelmektedir. Genellikle köpek, kedi, insan, tavşan ve kümes hayvanlarında bulunmaktadırlar. Isırdıkları yerleri uyuşturmak için kullandıkları özel bir salgıları vardır. Ki bu salgı kaşıntıya sebebiyet verir. Vücut bu kaşıntıya karşı alerjik reaksiyon gösterdiği takdirde deride kızarıklıklar oluşur. Dolayısıyla pirelerle birlikte aynı ortamda yaşamak, yaşayabilmek mümkün değildir.

Pire İle Nasıl Mücadele Edilir?

Özellikle yaz aylarındaki kavurucu sıcaklarla birlikte ortaya çıkan pireler evcil hayvanların bulunduğu evlerde ve ahşap binalarda yoğun olarak yaşamaktadırlar. Ancak sadece bu noktalarda değil hareket halindeki toplu taşıma araçları, gemiler, otomobiller, fabrika ve işyerleri pirelerin ziyaret güzergâhları arasındadır. Pirelerden kurtulmak için insan gücünün yanı sıra (halk arasında bit, pire kırma) eczanelerden kendi başınıza aldığınız ilaçlar ve diğer ilkel uğraşlardan herhangi bir sonuç alınamadığı kaydedilmiştir. Bu noktada böcek ilaçlama firmalarıylairtibata geçilerek profesyonel yardım alınmalıdır.

Pire İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Pire ilaçlama işlemlerinde özel ilaçlar kullanılmalı ve ilaçlamanın yapıldığı alan içinde, halk arasında dip köşe olarak tabir edilen metodun uygulanması çok önemlidir. Çünkü kendilerini güvende hissettikleri her alana kaçabilen bu mikro canlılar çoğu zaman ilaçlama sonrası bile tekrar ortaya çıkabilmektedir. İşte tam da bu nedenle konu ile ilgili uzman bir ekipten destek alınması şarttır. Günümüzde pire ilaçlaması için sıvı ve tesirli ilaçlar kullanılır. Bazen mekânın durumuna göre ise jel şeklinde ilaçların kullanılması da gerekebilir.

Pire İlaçlama Şirketleri

Genel anlamda böcek ilaçlama olayı kapsamlı bir konu olduğu için ilaçlama şirketinin Sağlık Bakanlığından onayının olup olmadığı iyi araştırılmalıdır. Konuya dair uzman bir ekip ve ziraat mühendisi kontrolünde gerçekleştirildiğinden emin olunmalıdır. Zira yanlış yapılan bir ilaçlama istenmeyen sonuçlara sebep olabilir.

Pirelerden Kurtulmak İçin Kendinizin Yapabileceği Yöntemler

%100 kalıcı çözüm için profesyonel pire ilaçlaması şart. Fakat ilaçlama sonrası pirelerden kurtulmak için küçük çapta da olsa sizlerin de yapabileceği şeyler vardır: Sık sık elektrik süpürgesiyle eşyalarınızı süpürebilirsiniz. Ve mutlaka süpürgenin torbasını hızlı bir şekilde imha etmeniz gerekmektedir. Yine aynı şekilde kullandığınız halı, kilim, pas pas gibi eşyalarınızı günde en az bir kere silkeleyebilirsiniz. Ve her zaman her yerde temiz olmaya özen gösterin. Pireyi deve yapmamak sizin elinizde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir