Pire İlaçlama

Pire, kan emerek beslenen bir canlıdır. Özellikle sıcak mevsimlerde ve sıcak olan ortamlarda yaşamayı seven pireler, bu tür ortamlarda daha hızlı ürerler. Ortalama boyları 2 ile 4mm arasında olan pireler, genelde kızılımsı renklidir. Gündüzleri pasif, geceleri ise aktiftirler. Pireler ev ortamlarına genellikle evcil hayvanlardan girer. Bu nedenle evde pire görülmesi durumunda öncelikle varsa evcil hayvanlar bu zararlı haşereden arındırılmalı ve veterinerlere bırakılmalıdır. Veterinerler tarafında pire ilaçları ile temizlenecek olan evcil hayvanlarınızdan sonra sizde vakit kaybetmeden pire ilaçlama şirketleri ile görüşme sağlamanız gerekmektedir.


Pirelerden kurtulmak için pire görüldüğü anda müdahale etmek gereklidir. Aksi takdirde pireler çok kısa sürede hızla çoğalarak bütün mekânı sararlar. Çok sayıda pire türleri bulunmaktadır. En fazla bilinen pire çeşitleri; kum piresi, kar piresi, baş piresi, toz piresi, insan piresi, köpek piresi, kedi piresi, pamuk piresi, su piresidir.


Yumurtlama sistemi ile çoğalan pireler, uygun bulduğu alanlara yumurtalarını bırakır. Kanatsız haşereler olan pireler, hareketlerini zıplayarak sağlar. Ortalama 1 yıl yaşayan pirelerin, arka bacakları uzundur ve güçlüdür. Pireler sıçramalarını bu uzun ve güçlü arka bacakları ile gerçekleştirirler. Kendi bedenlerinin 30 kat üstüne çıkabilen bu zararlı canlı evinizin en üst noktasına bile rahatlıkla çıkabilmektedir. İğne deliğine kadar her bölgeye giriş sağlayabilir. Pire her üremesinde 50–60 adet yumurta bırakır. Yumurtlama sonrasında beslenmek için tekrar kan emebileceği bir kurban aramaya başlar. Yumurtalar çok kısa sürede larvalardan çıkarak beslenmek isteyeceklerdir. Bu nedenle evde pire görülmesi durumunda acilen pire ilaçlama yapılması gerekir. Çok sayıda mikrobun insanlara bulaşmasına neden olan pire haşeresi eski dönemlerde veba hastalığında ölümlere sebebiyet vermektedir.


Pireler üzerinde yaşadıkları canlının ismini alırlar. Bu nedenle pire çeşitleri isimlerini genellikle çok sık beslendikleri canlı nedeni ile adlandırılmışlardır. İster kuş piresi olsun ister kedi piresi her iki çeşitte insana geçiş sağlayabilir. Kan yoğunluğu hayvanda bulunanın aksine daha yoğun olduğu için insan kanı pire için daha çekici olacaktır.


Pirelerden kurtulmak için profesyonel ilaçlama firmaları ile görüşüp destek almak gereklidir. Pire ilaçlama için İzmir genelinde ve tüm ilçelerinde uzman ekipleri ve etkili ilaçları ile hizmet veren ilaçlama şirketimiz, sizlere günün her saati pire ilaçlama konusunda hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir