Kene Isırığı

Kene ısırığı, vücutta belirgin bir iz bıraktığı gibi; kenenin kan emmek için başını soktuğu alanın da belirlenmesini sağlar. Kene tarafından ısırılan insanlarda, kene canlı vücudunu terk etse dahi, iz belirginliğini koruyacağından tedavi açısından önemli bir avantaj sağar. Kenenin vücudu terk etmeden önce fark edilmesi durumunda ise, bu haşerenin vücuttan çıkarılması gerekir. Ancak bu işlemin basit bir şekilde yapılmaya çalışılması, kenenin başının derinin altında kalmasına yol açabilir. Sağlık kuruluşları tarafından steril bir ortamda gerçekleştirilmesi şart olan bu işlem için, bilgisiz kişiler tarafından yapılan müdahale, ısırılan kişinin ölümüne dahi neden olabilir.
Kene vakaları özellikle yaz aylarında daha sık görüldüğü gibi, kene tarafından ısırılan insan sayısı da artış göstermektedir. Yaz aylarında bu haşerelere daha çabuk ürediği gibi açık alanların kullanımı da arttığından, kene yapışması vakaları yoğun olarak görülmektedir. İnsanların üzerinde yuva yapamayan keneler, hayvanların üzerinde kolaylıkla barınabilmekle birlikte, yeşillik alanlarda, taş aralıklarında da kolaylıkla yuva yapabilir. Kuytu alanları seven bu parazitler sıcak ve kuytu olan alanlarda çok daha hızlı üreyebildiği gibi; uzun süre aç kalabilme ve dayanıklılık gibi özellikleri sayesinde, uzun bir süre yaşayabilmektedir. Kan emdikçe şişen ve ağırlığının 50 katına kadar büyüyebilen bu haşereler, siyah ve kahverengi tonlarında iken, fazla miktarda kan emmiş olan kenenin, vücut rengi beyaza yakın bir tona bürünür. Karın kısmı emdiği kana bağlı olarak arttığı gibi baş kısmında büyük bir değişiklik gözlenmeyen kene, başı yoluyla deriyi deldiğinden, tamamen şiştiği durumlarda dahi kan emmeye devam etme eğilimi gösterir.
Vücutta iz bırakan kene ısırığı, bu haşerelerin taşıdığı virüsleri insan ve hayvanlara nakletmesini sağlar. Bazı durumlarda fark edilmeyen kene yapışması, parazit vücudu terk ettikten sonra fark edilse dahi acil şekilde doktora başvurulmalıdır. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına yol açan ve ani ölümlere sebep olan kenelere karşı önlem almak büyük önem taşıdığı gibi, bu haşereler ile mücadele için profesyonel yardım almak şarttır. Basit veya amatör şekilde yapılacak olan mücadeleler, kene yapışması gibi vakalara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir