Karınca Türleri

Karıncaların yaklaşık 14 bin türü bulunmakla birlikte, bu türlerin arasında belirgin farklılıklar bulunmaktadır. Lejyonerler, attalar ve bal karıncaları gibi türlere sahip olan bu canlıların; beslenme şekillerinden yuva yapmalarına kadar birçok davranışlarında farklılık görülmekle birlikte, üreme şekilleri aynıdır.  Kraliçe karınca yoluyla üreyen bu canlıların en fazla görülen türü ev karıncaları olarak da bilinen ve 1-2 cm büyüklüğüne sahip olan türlerdir. Kapalı ya da açık her alanda görülebilen ve özellikle yaz döneminde çok hızlı şekilde çoğalan bu canlılardan kurtulmak için karınca ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.
Ateş karıncaları ve savaşçı karıncalar gibi türlere sahip olan bu haşereler, istilacı olduğu gibi önlerine çıkan her şeyi yok edebilecek güçtedir. Tavşan ya da köpek gibi hayvanları dahi yok edebilecek güçte olan bu karınca türleri, daha çok Afrika bölgesine yaşamaktadır. Karınca türleri arasında en faydalılardan biri olan bal karıncaları ise besin maddesi olarak kullanılmaktadır. Karınlarında bal depolayan ve karnının yaklaşık 2 cm çapında şişmesini sağlayarak bal depolayan bu tür; Afrika’da yaşamaktadır. İnsanlar açısından önemli bir besin kaynağı durumunda olan bal karıncası, diğer işçi karıncalar kadar uzun yaşarken, kraliçe karınca on beş yıl kadar yaşayabilir.
Koloni halinde yaşayan karıncalar, glikoz içeren maddeler ile beslenmektedir. Bunun yanı sıra insanın tüketebileceği tüm besin maddeleri ile beslenebilen karıncalar, kendi yuvalarında mantar yetiştirerek de üretim yapabilen canlılardır. İlkbahar aylarından itibaren toprak yüzeyine çıkarak besin arayışına başlayan karıncalar, havaların soğumaya başladığı dönemde toprak altı ya da duvar aralıklarındaki yuvalarına geri dönerek, kış boyunca depoladıkları besinleri kullanır.
Tüm kapalı alanlarda görülebilen karıncadan kurtulmak ya da yaz döneminde sayıları çok hızlı artan ve her alanda görülmeye başlayan bu haşerelere karşı önlem oluşturabilmek ve iç mekanlara girişi engellemek için karınca ilaçlama yaptırmak şarttır. Karıncaları yok etmek ya da bu haşerelere karşı koruma sağlamak için yapılabilen karınca mücadelesinde profesyonel yardım almak büyük önem taşıdığı gibi etkili karınca ilacı kullanımı da son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir