İlaçlama Çeşitleri

İnsanlar yaşam alanlarında tek başlarına değildirler. Onlarla aynı havayı temas eder aynı besinleri paylaşır ve aynı ortamlarda bulunurlar. Yaşam hayatımızda günlük koşuşturmalarımızın arasında onların bizler için oluşturdukları büyük tehlikenin farkında bile değildirler. Ne kadar ciddi boyutlara ulaşacağını hesaba katmadan kendilerince doğru buldukları bireysel yollarla onlarla savaşmaya çalışırlar. Ancak bunun hiçbir etkisi olmayacağını anladıklarında akıllarına ilaçlatma gelir. Toplu olarak yaşanılan kalabalık alanlarda her türlü ilaçlama çeşitleri ile onlardan kurtulmak mümkündür. Okullarda, dershanelerde toplu ibadet edilen camilerimizde, iş yerlerinde, otopark, araba, acık ya da kapalı mekanlarda haşere türü ve çeşitleri ile karşılaşmak olasıdır. Eskiden kullanılan yalan yanlış ilaçlarla batıl yöntemlerle hiçbir sağlık önlemi alınmadan yapılan ilaçlarla birçok ölüm meydana gelmiştir. Artık ilerleyen teknolojinin her zerresi kullanılarak insanlara sağlık dolu yaşam sunulmaktadır.
Haşerelerin çok ve sıkça görüldükleri yerlerde genellikler buharlaşma, sıvı ilaçlama, kokulu ve kokusuz ilaçlama, jel ilaçlama buharlaşma yöntemleri kullanılır. İlaçlama çeşitlerinden olan kokulu ilaçlama yöntemi yapılırken mutfakta bırakılan yiyecek ve içecekler koruma altına alınmalıdır. Mutfakta bulunan bakliyatlar makarna, şeker, tuz, un, nişasta, çeşitli baharat kapları paketler üzerinde ki deliklerden temas etmelerini engellemek bunları özenle kontrol etmek gerekir.


Diğer araç ve gereçler tabak tencere çanak çömlek kaşık bıçak gibi bütün araçlar raflardan kaldırılmalıdır. Kaldırılmadığı takdirde ilacın onların üzerine de temas etmesi ile zehirlenmelere sebep olur. İlaçlama çeşitleri ile rahat nefes almak sizin elinizde. Evinizde açık balkonunuz var ise bu araç ve gereçleri buralara koyup onları ilacın etkisinden koruyabilirsiniz.


Kokulu ilaçlama yapıldıktan sonra mutlaka en az iki üç saat kadar havalandırma yapılmalıdır. Sonrasında ise içerideki havayı tenefüs etmeden pencereler açılır. Perde ve halılarında güzel bir şekilde havalandırılması hatta ilacın şiddetine göre sıcak su ile bolca yıkanmalıdır. Mutfak ve fanyaslar özenle temiz hijyen içeren deterjanlar ile silinmelidir. Ancak kapı araları petek boşlukları gibi gizli saklı kuytu köşeler silinmemelidir. Çünkü ilacın etkisi dışarıdan gelen başka böcek ve yeni çıkacak olan yumurtalarında ilaçtan nasibini alması acından büyük önem taşır. Sıvı ilaçlama yapılırken o alandan dışarı çıkılmalıdır ve evimizde bulunan beslediğimiz evcil hayvanlarımızın da dışarı çıkartılmalıdır. Akvaryum var ise üzeri ıslak bez ile örtülerek kapatılabilir. İlaçlama şirketleri kokulu ilaçlama yapılırken içeriye hava alınmasını sağlayacak her türlü pencerenin kapatılmasını uyarı olarak sizlere söyler. Eğer içeride açık kalan pencereniz olursa bu etkisini göstermeyeceği anlamına gelir. Çünkü haşereler bu havayı içlerine temas ederek ölürler. Evimizde çocuk var ise eğer o zaman çocukların oynadıkları oyuncaklarında büyük hijyen poşetlerinin içlerine koyulması gerekir. İlaçlama sırasında oyuncaklarında bu zehirden nasibini almaları demek bunun dolaylı yol ile çocuklara bulaşması demektir. Bunun sonucunda ağır zehirlenmeler hatta ölümlere neden olur. Jel ilaçlama diğer yöntemlere göre daha farklıdır. Karafatma, hamam böceği, amerikan hamam böceği, kakalak gibi hızlı üreyen canlılar için uygulanmaktadır. Açık ya da kapalı her alanda uygulanabilmektedir. Kendine has kokusu ile böcekleri kendine cazip bir şekilde çekerek onları yuvalarından çıkarıp ölümlerini sağlar. Böcek ve ölü haşerelerle beslenen birçok böceğinde onları yemeleriyle zincirleme ölüm gerçekleşir. Bu yöntem 2000 yılından bu yana ilaçlama firmaları tarafından başarı ile uygulanmaktadır. Jel ilaçlama yönteminde evde bulunan canlıların başta insan, evcil hayvan ve bitkilerin dışarı çıkmalarına gerek yoktur. Kapı pencerelerin açılıp kapatılmasına gerek yoktur. İlaçlama sonrasında her hangi bir temizlik yapmaya gerek yoktur. Eğer silinecekse neden ilaçlama yaptırıyorsunuz o yüzden kesinlikle temizlik yapılmamalıdır. Mutfak araç ve gereçlerinin kaldırılması muhafaza edilmesine de gerek yoktur. Evimizdeki elektrikli eloktronik olan bütün eşyalar üzerine de uygulanabilir. Hiçbir zararı yoktur. Kokusuz ilaçlama da ise koku olmadığı için hiçbir zarar yoktur. Tek uyulması gereken nokta hiçbir eşya ile temas haline girmemelidir. Mekanın terk edilmesine de gerek yoktur. Günlük yaşamınıza kaldığınız yerden rahatlıkla devam edebilirsiniz. Sırt pompası denilen alet ile içi hazırlanan ilaç ve su ile doldurularak hazırlanır ve o şekilde uygulanır.

Gelişen teknoloji ile artık bireysel hiçbir müdahaleye gerek duyulmaksızın sağlık bakanlığı onaylı olan ruhsatlı resmi tüm gerekli belge ve gereçlerle ilaçlama servisleri sizlere en güzel hizmeti vermektedir. Unutmayın ki sağlık her şeyden önce gelir o yüzden bir an önce harekete geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir