Hamam Böceği İle Mücadele

Bakteri ve mikrop yayılımına neden olarak, sağlık problemlerine davetiye çıkaran hamam böceği ile mücadele, özellikle yaz dönemi içerisinde daha sık yapıldığında, gıda maddelerinin bulunduğu her alanda bu haşerelere karşı ilaçlama yapılmaktadır. En yüksek üreme hızına sahip olan haşereler arasında bulunan hamam böceğinden kurtulmak için yapılan basit uygulamalar, bu haşereleri yok edemediği gibi bazı durumlarda aşırı biçimde çoğalmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle hamam böceği ile mücadele profesyonel şekilde yapılmalı ve Sağlık bakanlığı tarafından gerekli görülen onaylara sahip haşere ilaçları ile uygulama yapan ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalıdır. Sıvı haldeki böcek ilaçları ya da jel ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilebilen hamam böceği ilaçlama uygulamaları, açık ya da kapalı fark etmeksizin tüm alanlarda uygulanabilmektedir.
Ev, ofis, iş yeri gibi alanlarda banyo ve mutfak bölümlerinde yuva yaparak, artık ya da yiyecek kırıntıları ile beslenen hamam böceği; binaların kömürlük ya da çatı bölümlerinde de sıklıkla görülmekte ve güçlü algılayıcıları sayesinde, sürekli olarak yiyecek bulunan alanlara doğru yönelmektedir. İç mekanların kirlenmesine neden olan ve yaydığı mikroplar nedeniyle birçok hastalığa yol açabilen hamam böceğinden kurtulmak için profesyonel şekilde ilaçlama yaptırmak şarttır. Hem çok hızlı ürediği, hem de oldukça dayanıklı olduğu ve hemen her şeyle beslenebildiği için mücadelesi oldukça zor olan hamam böceğinden kurtulmak için bireysel çaba ya da yöntemler hiçbir sonuç vermemektedir. Bunun yanı sıra kalitesiz hamam böceği ilacı kullanılarak yapılan uygulamalar, bu haşerelerin direncini arttırarak, mücadelesini daha zor hale getirebilmektedir.

Sıvı hamam böceği ilaçları ile ev, fabrika, iş yerleri gibi alanlarda genellikle buharlama; hastane, klinik, restoran ve fırın gibi alanlarda ise genellikle püskürtme tekniği kullanılarak yapılan hamam böceği ilaçlama uygulamaları için kullanılan ilacın kalitesi kadar, uygulama tekniği de son derece önemlidir. Jel böcek ilaçları kullanılarak da yapılabilen hamam böceği ile mücadele için doğal ya da bireysel yöntemler; etkili sonuçlar sağlayamazken; profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yapılan uygulamalar, bu haşerelere karşı kesin çözüm sağladığı gibi; alana yeniden girişlerine karşılık da önlem oluşturacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir