Fare

Fare, gerek taşıdığı virüs ve bakteriler ile gerekse korkuya neden olması sebebiyle, en fazla mücadele edilen zararlı canlıların başında gelmektedir. İç ve dış mekanlarda yaşayabildiği gibi su altında da uzun süre yaşayabilen fareler; çöplük, logar kenarı, kanalizasyon gibi su bulabileceği alanlarda daha sık görülmektedir. Yiyecek bulmada zorlandığı kış aylarında iç mekanlara sıklıkla giriş yapan fare, besin maddelerinin yanı sıra; yünlü veya pamuklu eşyalardan sert cisimlere kadar akla gelebilecek her şeyi kemirebilir. Sürekli yinelenen ön dişleri sayesinde, kemirici özelliklerini yitirmeyen farelerden kurtulmak için ilaçlama yaptırmak gereklidir. Başının sığabildiği her alandan geçiş yapabilen fareyi yok etmek için kokulu sıvı ilaçların yanı sıra, fare tuzakları, zehirli yemler ya da istasyon adı verilen özel kutular da kullanılabilir.

Fare ile mücadele, sağlıksal anlamda önem taşıdığı gibi; maddi açıdan da oldukça önemlidir. Fabrika, atölye, üretim merkezi gibi alanlarda, ciddi sorunlara yol açan fareyi yok etmek için amatör yöntemler çözüm vermeyeceği gibi profesyonel şekilde uygulama yapılması şarttır. Fare ilaçlama uygulamaları; açık alanlarda sıklıkla yapılabildiği gibi; ev, ofis, iş yerleri gibi alanlarda da yapılmaktadır.

Tarla faresi, çatı faresi, sıçan gibi türleri son derece tehlikeli olan ve doğrudan sağlık problemlerine yol açan farelerin; su faresi, kanguru faresi gibi türleri de bulunmaktadır. Ev, bodrum, çatı ve bina gibi kapalı alanlarda farelerden kurtulmak için sıklıkla uygulama yapıldığı gibi garaj, bahçe ve açık arazi gibi alanlarda da farenin iç mekana girişini engellemek için uygulama yapılabilmektedir. Fareler ile mücadele için, kullanılan fare ilaçlarının etkili olması ve bu kemirgenler üzerinde başarı sağlaması gerektiği gibi; insan sağlığı açısından da sorun yaratmaması şarttır. İnsan biyolojisi ile büyük benzerlik gösteren fareden kurtulmak için kullanılan ilaçların, sağlıksal anlamda sorun teşkil etmeyecek nitelikte olması gerektiği gibi uygulama yöntemleri de son derece önemlidir. Amatör yöntemler ile yapılan fare ilaçlama işlemleri; kemirgenlere karşı çözüm olmayacağı gibi insan sağlığını da doğrudan tehdit etmektedir. Dolayısıyla, kemirgenlerden kurtulmak için profesyonel olarak hizmet veren fare ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir